نگاهی مجدد به تنهایی

هوالاحد

 

این جستار را در باب "نگاهی مجدد به تنهایی" می نگارم

برای یک انسان چه حس سنگینی است "حس سبک تنهایی".  "تنها " نه واحد است و نه احد. "تنها"  مستعد "تنهایی" است.   "تنهایی " ، یک نیاز است که در قالب   "بهانه " ظهور می کند.

 فقط و تنها یک موجود "احد" است. همانی که خالق "احمد" است. خالق اگرچه "احد و واحد" است اما "تنها" نیست. زیرا اولاً برای موجود واحد و احد تنهایی معنا ندارد. تنهایی جایی معنا پیدا می کند که وجود دیگری موجود باشد و از آنجایی که در مقابل خالق، وجود دیگری موجود نیست پس تنهایی نیز برای خالق تعبیر مناسبی نیست. ثانیاً خالق، یک نیست که دو داشته باشد. یعنی نمی توان خالق را شمرد. بی شک بهترین تعبیر برای خالق تعبیر "احد و واحد" است.

تنهایی فقط برای "مخلوق خالق" ظهور می کند و خود را در پوشش بهانه گیری و انزوا نمایان می کند. پریدن از "دره تنهایی"، بدون ایمان به "تنها نبودن" محقق نخواهد شد. تحقق " ناتنهایی " نیازمند  "زمان" و  "حرکت " است.

دلم می خواهد که بخوانم:

دلم هوای پرش کرده است. سرم هوای جهش کرده است. ظاهرا تا آن طرف جوی، نسیم دلم وزش کرده است.

احساس می کنم تنهایم. گویی خلوتم را تنهایی ام پر کرده است. ظاهرا خلوتم از تنهایی سرریز است. ای نَفس بیا بپریم، ای روح بیا بجهیم. تا آن طرف جوی، تنها یک نَفَس راه است. و ان شاء الله آن یک نفس، شهادت است.

/ 4 نظر / 16 بازدید

سلام.متن شما خیلی خیلی خیلی عالی بود. یه جورایی حرف دل خیلی ها از جمله من رو زدین. براتون ارزوی موفقیت میکنم و به خود می بالم که دانشجوی شما بودم. باور کنید دلم برای لحظه لحظه های کلاساتون تنگ شده. دانشجوی همیشه مزاحم شما ..... فریبا فلاحی

فانی

سلام استاد متن شما واقعا از دل بر اومده و به دل می شینه ، از اینکه میبینم هنوز آدمهایی مثل شما وجود داره با این روح پاک خالق یکتا رو صدا میزنن امیدوار شدم به اینکه خدا هنوز ما رو از یاد نبرده و دوستمون داره ، هنوز کسانی هستن که با وجود بار علمی بالایی که دارن سرشون رو از روی خضوع پایین میندازن ، براتون ارزش فوق العاده ای قائل بودم و با خوندن این متن ارزش شما در نظر من صد چندان شد، امیدوارم که بتونم از شرمندگی شما در بیام و همونطور که " نیچه " میگه : بدترین پاداش یه استاد اینه که شاگردانش تا ابد شاگرد باقی بمونن و ما هم بتونیم یه روزی با افتخار سرمون رو بالا بگیریم و بگیم که استاد امینی الگوی ما بوده و هستند در پناه یگانه بی همتا موفق و پیروز باشید

amir

خیلی زیباست و خیلی سنگین